Znate li šta je menstrualna prehlada?

 Hormoni se poremete, te tjeraju tijelo da proizvodi simptome slične gripi, koji traju po nekoliko dana. Istraživanja su pokazala da svaka deseta žena ima problem ove vrste

Poznato je da se žene tokom PMS-a, ali i trajanja menstruacije ne osjećaju najbolje. Slabost u mišićima i kostima, malaksalost, glavobolja, kihavica i curenje nosa… simptomi su menstrualne prehlade, koja često zna ličiti i na običnu prehladu. Ova pojava podrazumijeva da svakog mjeseca u posljednja tri ciklusa, pred novu mjesečnicu, imate simptome prehlade ili gripe. No, razlika između ove menstrualne tegobe i obične prehlade ili gripe je ta što simptomi nisu uzrokovani nekim virusom ili bakterijom nego ženinim tijelom. Hormoni se poremete, te tjeraju tijelo da proizvodi simptome slične gripi, koji traju po nekoliko dana. Istraživanja su pokazala da svaka deseta žena ima problem ove vrste.

Prostaglandini, skupina lipida koja se ispušta u tijelu prije menstruacije, odgovorni su za prehlade u tijelu. Periodu – kada se oni počinju ispuštati, prethodi ljuštenje sluznice materice- zbog čega počinje proces menstruacije. Ukoliko ovi lipidi pronađu svoj put prema krvotoku, pritom se ne zaustave samo na području materice, naglo opadaju pred menstruaciju i kod nekih žena naprave toliki haos u organizmu, da im imunitet reagira kao da ih je napao virus.

Ukoliko imate ovakvu vrstu prehlade, obratite se svom ginekologu. Obično se liječi ibuprofenima, dok neki stručnjaci preporučuju korištenje hormonalne terapije poput kontracepcijskih pilula. Stanje uveliko olakšava i korištenje termofora na stomaku, te veća konzumacija vode.

 Kafu zamijenite čajem

 Tokom trajanja menstruacije tuširajte se hladnom vodom, kako biste tijelu dali snagu i poboljšali raspoloženje. Izbjegavajte alkohol, začinjenu, masnu i prženu hranu. Uzimajte kalcij, te suplemente vitamina B-6. Konzumirajte voće i povrće, te osigurajte sebi najmanje osam sati sna. Kofein veoma loše utječe na žensko tijelo tokom menstruacije, pa kafu zamijenite čajem.