Sve što trebate znati o dijabetesu

Jedno od najčešćih oboljenja koje nam savremeni način života donosi svakako je šećerna bolest, odnosno dijabetes. Razlozi za nastanak ovog oboljenja su različiti: od nasljednih faktora, preko neredovne ishrane do nagomilanog stresa. Nažalost, od ove bolesti oboljeva i mlada populacija

Većina ljudi kada sazna da boluje od dijabetesa mahom pada u depresiju i čitavu situaciju shvata na vrlo tragičan način, smatrajući da neće moći da živi nakon ovog saznanja.

Međutim, istina je zapravo drugačija. Korigiranjem načina ishrane i života, uopšte, te uzimanjem odgovarajuće terapije, šećerna bolest se može držati pod kontrolom i sa ovom bolešću se može živeti dugo, bez nekih naročitih problema. Najvažnija je disciplina i redovno kontroliranje nivoa šećera. Takođe, poželjno je boraviti u nekom od liječilišta specijaliziranih za liječenje ovog oboljenja. Jedno od njih, možda i najbolje u našoj zemlji je svakako Vrnjačka banja. Posebna mikroklima koja u njoj preovlađuje, uz dosta izvora ljekovitih termomineralnih voda je pokazala zavidne rezultate kod oboljelih od dijabetesa.

Postoji dvije vrste dijbetesa i to: dijabetes tipa jedan i dijabetes tipa dva.

Za dijabetes tipa jedan je karakteristično da se javlja u ranom djetinjstvu ili u pubertetu. Što se uzroka nastanka tiče, uglavnom je u pitanju nasljedni faktor, mada se može dogoditi i da ga izazove neka jača infekcija. Nažalost do sada je utvrđeno da se ovaj tip dijabetesa teško liječi, a jedina za sada priznata terapija su injekcije insulina.

Naravno, presudna je i odgovarajuća ishrana. Kod dijabetesa tipa dva je karakteristično da se u većini slučajeva javlja kao posljedica nagomilanog stresa i to uglavnom u četvrtoj ili petoj deceniji života. Nerijetko se događa da stres bude samo okidač, kome prethodi neredovna ishrana, ali i gojaznost. Ovaj tip dijabetesa se u većini slučajeva može držati pod kontrolom odgovarajućim lijekovima i promjenom načina ishrane i života uopšte. Pored ova dva osnovna tipa postoji još dosta vrsta šećerne bolesti. Jedna od njih je tzv. Gestacioni dijabetes, koji se javlja tokom trudnoće. On je u većini slučajeva prolazan, odnosno završava se nakon porođaja. Mada se može dogoditi da naškodi plodu, ali i majci. Kod velikog broja trudnica koje su oboljele od gestacionog dijabetesa se u kasnijem dobu javio dijabetes tipa dva. Prema statističkim podacima ovaj vid dijabetesa se javlja kod 2-5% trudnica, a trudnoća se u tom slučaju smatra visokorizičnom, pa su neophodne dodatne redovne kontrole, koje se obavljaju po preporuci ljekara koji vodi trudnoću.

Uzroci rijetkih tipova dijabetesa, koji ne spadaju ni u jednu od navedenih vrsta mogu biti različiti: hemikalije ili lijekovi koje osoba unosi u organizam, a koji poremete funkcionioniranje pojedinih organa, različiti hormonalni poremećaji, oboljenja pankreasa, različiti genetički defekti.

Kako biste spriječili potencijalno oboljevanje, preporučljivo je voditi računa o ishrani na prvom mjestu. To podrazumijeva da unosite optimalne količine hranljivih sastojaka, vodite računa o poželjnoj tjelesnoj težini, spriječite unos bijelog šećera, uvedete fizičku aktivnost kao jednu od obaveza… Naravno, sve to lijepo zvuči, samo treba primjenjivati. Ne zaboravite da pored tjelesne higijene brinete i o onoj drugoj, mentalnoj.

Samo promjenama životnih navika možete da predupredite mnoga potencijalna oboljenja. I ne zaboravite: zdravlje je najvažnije! (opusteno.rs)