U vremenu u kojem živimo revolucionarni duh se budi, širom planete su protesti za prava građana i radnika, ali po tradiciji na Balkanu početak maja, tačnije prvi dan ovog mjeseca provodi se većinom uz roštilj ili jagnje na ražnju, u porodičnom druženju, a u novije vrijeme i vikend-aranžmanima na moru
Prvi maj, Međunarodni praznik rada, obilježava se od 1889. godine kao simbol borbe radnika za bolje uvjete rada, posebno za osmosatno radno vrijeme. Sve je počelo protestima u Chicagu 1886. godine, kada su stotine hiljada radnika štrajkovale tražeći bolje uslove rada. Protesti su kulminirali Haymarket masakrom 4. maja, a vlasti su osudile nekoliko radničkih vođa na smrt. Kao znak sjećanja na ovu borbu, Druga internacionala proglasila je 1. maj 1889. godine Međunarodnim praznikom rada. Od tada se širom svijeta obilježava demonstracijama, protestima, ali i proslavama u znak borbe za prava radnika.
Đurđevak u Francuskoj
U različitim zemljama se ovaj praznik drugačije obilježava. U Francuskoj su obično protesti tog dana, a poklanja se đurđevak kao simbol sreće i solidarnosti. U Italiji su koncerti, Rusija organizira parade, dok je u Berlinu mnogo kulturnih dešavanja. U Americi se Dan rada (Labor Day) obilježava prvog ponedjeljka u septembru, a ne 1. maja kao u mnogim drugim zemljama. Američke vlasti odlučile da premjeste obilježavanje Dana rada kako bi se distancirale od socijalističkih i komunističkih pokreta. Isti postupak je i u Kanadi.
Balkanski štih
Zemlje sa područja Balkana su u obilježavanju 1. maja gotovo identične. Ovaj dan uključuje druženje sa prijateljima i porodicom. Planira se unaprijed, ide se na izletišta uz roštilj ili jagnje na ražnju.
Nekad su slavlja na Praznik rada počinjala uz tzv. prvomajski uranak i političke govore, a danas su ti dani uglavnom vezani za druženje, opuštanje u vikendicama, a dosta ljudi koristi ih i za odlazak na mini-odmor na more ili planine.
Istina, revolucionarni duh se budi, sve češći su protesti svuda širom Balkana, ali isto tako jedno je isto – svi čekaju taj maj da se zabave, koji je, za razliku od francuskog đurđevka, kod nas simboliziran crvenim karanfilom. I maksimalnim opuštanjem.
Praznik proljeća
– Prvi maj ima drevne paganske korijene kao praznik proljeća i buđenja prirode. U mnogim evropskim kulturama, prije nego što je postao Praznik rada, bio je vezan za rituale plodnosti, slavljenje sunca i buđenja zemlje nakon zime. U Irskoj, Škotskoj i dijelovima Engleske, Kelti su 1. maja slavili Beltane – praznik vatre, ljubavi i plodnosti. Održavali su velike vatrene rituale, plesove i proslave u čast prelaska iz proljeća u ljeto.
– Valpurgina noć (Walpurgisnacht) se obilježava u Njemačkoj i Skandinaviji, noć uoči 1. maja povezana je s mističnim vjerovanjima, vještičjim okupljanjima i proslavama proljeća.
– U nekim dijelovima Evrope, posebno u Njemačkoj, Engleskoj i Skandinaviji, postavljanje i ples oko majskog stuba (Maypole) simbolizuje harmoniju prirode, plodnost i zajedništvo.