Stručnjaci su sve glasniji u pozivanju regulatora da se uređaji koji zagrijavaju a ne sagorijevaju duhan smatraju boljim alternativama u odnosu na klasične cigarete, te da se svrstaju u posebnu kategoriju prilikom regulacije, u cilju dobrobiti javnog zdravlja. Glavni argument za ovu tvrdnju je činjenica da se zagrijavanjem duhana ne stvaraju štetne tvari, prvenstveno duhanski dim, koji u sebi sadrži preko 6,000 štetnih jedinjenja, te katran.
Ova godina, 2021. godina se smatra od kritične važnosti za potrošače i duhansku industriju. Ove godine, Svjetska zdravstvena organizacije (WHO) će biti domaćinom Devete konferencije zemalja potpisnica Okvirne konvencije o kontroli duhana (COP9), a EU će krenuti sa svojim planom borbe protiv raka (European Beating Cancer Plan), u isto vrijeme praveći novi nacrt za regulaciju duhanskih proizvoda.
Stručnjaci su sve glasniji u svojim pitanjima koja upućuju regulatorima, od kojih je ključno: zašto pušači, kojih se ove alternative najviše tiču, imaju najmanje pristupa informacijama i samim proizvodima, te zašto smatraju da su takvi proizvodi lošiji od cigareta? Koja je uloga nauke – da informira ili da se drži prevaziđenih činjenica? I zašto postoji toliki otpor prema ovom konceptu, koji se naziva koncept smanjenja štete, a koji se već decenijama primjenjuje, i daje dobre rezultate u regulaciji drugih vidova nepoželjnog društvenog ponašanja?
Koncept smanjenja štete naglašava potrebu za takvim javnim zdravstvenim politikama koje će se bazirati na istraživanju, a ne na stereotipovima koji se obično pripisuju osobama riskantnog ponašanja. Ovakav pristup su odobrili i podržavaju najviši institucionalni zdravstveni autoriteti, a postali su i sastavni dio legislative nekoliko zemalja. Smanjenje štetnosti dokazano smanjuje rizik, poboljšavaju kvalitet života, a pokazalo se da je i isplativije. Filozofija se primjenjuje u svakodnevnim društvenim aktivnostima, a karakteristični primjeri su korištenje sigurnosnih pojaseva u kolima, kaciga prilikom vožnje motora i kondoma kod seksualnih odnosa.
„Kada se radi o pušenju, činjenica da trenutno postoji više od milijardu pušača govori da postoji velika društvena potreba da se uvedu promjene,“ izjavio je profesor David Abrams s Odsjeka za društvene i bihejvioralne nauke Univerziteta u New Yorku, dodavši da „se ne može očekivati od osoba s jakim ubjeđenjem da promijene svoje mišljenje brzo, ili čak ikako. Ali možemo očekivati da osobe s racionalnim mišljenjem shvate da protivnici ideje o smanjenju štete nemaju apsolutno nikakve dokaze, za razliku od zagovarača tog koncepta.“
On takve ideje, koje odbijaju „umrijeti“, naziva zombie idejama, a kao ilustraciju za njih navodi tvrdnju da e-cigarete smanjuju stopu prestanka pušenja, odnosno da ne pomažu prestanku pušenja. Osnov za ovakvu tvrdnju je meta-analiza iz 2016. godine, koju su iznijeli Kalkhoran i Glanc, objavljena u Lancet Respiratory Medicine, prema kojoj „e-cigarete, na osnovu načina kako se sada koriste, se mogu dovesti u vezu s manjom stopom prestanka pušenja“. Profesor Abrams navodi da će se te ideje i dalje provlačiti i biti aktuelne, ali da nikako ne smijemo izgubiti iz vida naučne dokaze, koji se moraju uvijek iznova iznositi i tumačiti, bez obzira koliko puta to učinili.
Profesor Abrams smatra da dezinformacije, nepotpuno informacije ili odabir samo pojedinih činjenica, koje se mogu naći čak i u naučnoj literaturi, značajno doprinosi negativnim idejama koje uporno kolaju u javnosti. On tu uključuje i „predrasude“ o tome ko su korisnici vaping proizvoda.
Stručnjaci smatraju da je mijenjanje percepcije građana i konzumenata ključno kako bi industrija za smanjenje štetnosti duhana napredovala, i navode primjer Američke agencije za hranu i lijekove (FDA) kao primjer agencije koja pravi razliku među proizvodima, što je rezultiralo odlukom iz jula 2020. godine, prema kojoj je IQOS, uređaj koji zagrijava duhan kompanije Philip Morris, proglašen modificiranim duhanskim proizvodom (MRTP). Ali, smatraju da je potrebno šire uključenje struke u ovu bitku, kako bi pomogli u mijenjanju svijesti svjetske populacije kada su u pitanju elektronski nikotinski proizvodi.
Prije 10-ak godina kada su se elektronski nikotinski proizvodi tek počeli pojavljivati na tržištu, bili su veliki tabu. Danas postoje milioni korisnika širom svijeta koji su ostavili klasične cigarete i prešli na dokazano bolje alternative, ali i dalje na svijetu ima skoro milijarda pušača, a pitanja i zahtjevi društva kako zaustaviti rast broja pušača u svijetu ili čak iskorijeniti pušenje postaju sve aktualnija.