Mreža policijskih službenica: U sigurnim rukama

Žene koje rade u policiji, još uvijek muškom svijetu, uporne su, savjesne i borbene. Zahvaljujući takvom stavu počele su raditi na pozicijama na kojima je to ne baš tako davno bilo nezamislivo

Piše: Elma Zećo, Foto: Edvin Kalić

Uprkos napretku civilizacije još uvijek postoje mjesta koja su dominantno rezervirana za muškarce. Ne zato što oni na tim poljima briljiraju u odnosu na žene, nego isključivo zato što su rodni stereotipi teško iskorjenjivi. I u policijskim strukturama nekoć je bilo tako, no, zahvaljujući borbi za ravnopravnost policijskih službenica u proteklim godinama sve više žena se pojavljuje na pozicijama na kojima je to nekada bilo nezamislivo.

Idemo do cilja!

A kako je to bilo prije desetak godina možda zorno ilustrira angedota Marine Zović, šefice Odsjeka za analitiku Federalne istražne službe kriminalističke policije kao i poslove odnosa s javnošću, koja u Federalnoj upravi policije radi već 18 godina tokom kojih je najviše iskustva stjecala na poslovima istraga organiziranog kriminala, terorizma, posebnih istraga i ubistava ostvarujući pozitivne rezultate praćene višestrukim pravosnažnim presudama.

– Kolega i ja smo vršili kriminalističku obradu nad licem koje se prvi put u ulozi osumnjičenog susrelo s policijom. Dok smo ga ispitivali, u kancelariju je ušao tadašnji načelnik upitavši ga kakva je situacija. Odgovorio je: “Ma ne znam šta me je snašlo, ovdje me svi ispituju, pa čak i ova sekretarica.” Nasmijalo nas je to, ali i pokazalo kakva je svijest građana o ženama u policiji – ispričala je Marina.

Dok su ranije u policiji obavljale pretežno administrativne poslove i gotovo ih nije bilo u operativnim linijama rada, danas žene možete vidjeti, između ostalog, na istražnim linijama rada po svim oblastima kriminaliteta, u ulozi službenica angažiranih na osiguranju ličnosti i objekata, te unutar jedinica za specijalnu podršku.

Pohvalno je također da je BiH među prvim zemljama regiona uspostavila Mrežu policijskih službenica, koja je u proteklih šest godina uspješno radila na integriranju rodne perspektive u sve sfere policijskog rada. Nije to nimalo jednostavno, ali ukupni napori urodili su plodom.

– Naše udruženje se zalaže za policiju koja predstavlja svu raznovrsnost društva kojem služi. Dakle, policija treba da bude ogledalo društva, odnosno, ukoliko ga čini 50% žena, onda one u istom tom omjeru trebaju biti zastupljene i u redovima policije da bi se moglo adekvatno odgovoriti na sigurnosne potrebe svih građana – konstatira Kristina Jozić, predsjednica Mreže policijskih službenica, koja trenutno okuplja oko 300 članica iz 15 policijskih organizacija, dok do kraja godine očekuju priključenje važnog broja policijskih službenica iz Sudske policije FBiH.

– Upravo je misija udruženja umrežavanje policijskih službenica, podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti i jačanje njihovih kapaciteta kroz organiziranje radionica, edukacija i raznih vidova stručnog usavršavanja, što će im pomoći u daljoj karijeri i napredovanju u službi.

U BiH trenutno oko 1300 žena obavlja dužnost policijske službenice. Na njih građani, uglavnom, pozitivno reagiraju i često im je lakše komunicirati upravo sa ženama, koje, pokazuje praksa, imaju više senzibiliteta za specifične probleme.

Postavljanje novih standarda

Posebno su djeca ponosna na svoje majke policajke, pa čak i kada nisu potpuno svjesna čime se one zapravo bave. Iako nema često priliku da mamu vidi u uniformi zbog toga što najčešće radi u civilnoj odjeći, Kristinina dvogodišnja kćerka među svojim omiljenim igračkama – autićima, ima i nekoliko policijskih vozila.

Oni su joj apsolutni favorit. Mislim da će biti oduševljena kada dovoljno poraste i shvati da je mama ‘policija’.

Da su policijske službenice vrijedne i uporne pokazuje i profesionalna karijera Lejle Bejtić, pripadnice Granične policije BiH, koja je profesionalnim odnosom, visokim stepenom stručnosti i velikim trudom ostvarila željeni napredak. Polaznica IV klase kadeta Granične policije BiH postala je najprije inspektorica za istrage, potom je radila na kriminalističko-obavještajnim poslovima, dok danas u Glavnom uredu Granične policije BiH obavlja poslove inspektorice za nadzor granice.

– Moram priznati da je moj put za nijansu bio teži nego put mojih kolega, ali s vremenom me je to učinilo samo još jačom i uspješnijom. Ukoliko ste fokusirani, marljivi, volite svoj posao i vjerujete u sebe, onda ćete, zaista, rušiti predrasude i postavljati standarde da i u realno otežavajućim okolnostima možete karijerno napredovati prema vlastitim zaslugama – zaključuje Lejla na kraju našeg razgovora.

Sretna sam!

\"\"

Još u ranom djetinjstvu počela sam osjećati ljubav prema sigurnosnim službama i policijskom poslu, vjerovatno zato što je moj otac bio dugogodišnji pripadnik nekadašnje službe državne bezbjednosti. Zahvaljujući njemu zavoljela sam ovo zanimanje i u tom pravcu se školovala. Posao zahtijeva mnogo požrtvovanosti i odricanja, ali ujedno donosi i veliko zadovoljstvo. Sretna sam što radim ono što volim – kaže Kristina Jozić.

Moj mladalački san

\"\"

Uvijek sam respektirala jake žene i disciplinu kojom odiše profesija ljudi u uniformi, bez obzira da li se radi o policijskoj ili vojnoj. U maštarijama da svijet učinim boljim bila sam prizemljeniji tip, željela sam popraviti i mijenjati manje stvari, mikro svijet činiti boljim. Odluka da postanem policijska službenica bio je odgovor na moje mladalačke snove – kaže Lejla Bejtić.

Ljubav od djetinjstva

\"\"

– Policijski poziv mi je poznat otkako znam za sebe, jer je moj otac cijeli radni vijek proveo u njemu. Tako se ljubav prema njemu počinje razvijati još od malih nogu. U poslijeratnom periodu, kada su počeli primati žene u policiju, vidjela sam šansu da ostvarim snove iz djetinjstva. Izazov, adrenalin, motiv za pomaganjem nedužnim i privođenje loših licu pravde, riječi su koje ga opisuju – kaže Marina Zović.