Razgovarala: Nađa Huseinbegović
Koliko dugo se bavite umjetnošću?
Od malih nogu tj. otkad znam za sebe. Provodila sam sate i sate crtajući, bojajući, na papiru, kartonu, što god bi mi se našlo pri ruci. Sjećam se da sam redovito znala ostajati bez papira pa sam crtala/slikala i na drugoj strani crteža/slike. Inspiracija ne pita haha!
Vaše bajkovite ilustracije stvarno su posebne, odakle crpire inspiraciju?
Iz literature, prirode. Zapravo mi odmak od realizma dobro dođe. Čitav život sam težila tzv. akademskom realizmu i sada mi je drago da sam se \’\’oslobodila\’\’ toga. Stvaram nešto što je isključivo samo moje i nema ljepšeg osjećaja od toga.
Gdje se mogu pronaći vaši radovi?
Moje radove možete pogledati na mom Instagram profilu i Saatchi galeriji na internetu. Zadnjih godinu dana sam se intenzivnije posvetila tome da izađem iz te inkognito sfere i planiram par projekata. Imat ću dvije samostalne izložbe ovo ljeto i jako se veselim tome!
Kako izgleda vaš kreativni proces?
Radim svaki dan, najčešće nakon posla. Nekad je to samo sat vremena, nekada 5-6 sati. Ovisno o obvezama. Vikendom malo dulje. Trudim se imati kontinuitet, no ne biti rob kvantitete, toga da moram naslikati toliko i toliko slika.
Šta je aktualno u Vašem slikarstvu danas?
Volim reći da unosim stalno nešto novo, istražujem, isprobavam, pa ne mogu reći što je aktualno danas kad sutra već neće biti. No recimo da je jedna konstanta priroda te kućice koje simboliziraju toplinu i sigurnost doma koju danas, u ovom nametnutom novo-normalnom trebamo više nego ikad.
Gdje vidite sebe kao umjetnicu u budućnosti?
Nadam se projektima, suradnjama, da ću proširiti ponudu- da neću biti ograničena samo na slike. Dizajn bilježnica, bookmarkova, platnenih torbi, murali u gradovima…
Na Vašim se slikama pojavljuje niz figura. Stvarni ili imaginarni likovi?
Pretpostavljam da mislite na životinje? Rekla bih da je sve u mojem slikarstvu imaginarno. Ne prikazujem nikad točno određenu šumu, kolibu/kuću, životinju, ali svi nose jednu simboliku koja se, vjerujem, da iščitati
Šta Vam se sviđa a šta ne u savremenoj umjetnosti?
Umjetnost je zadnjih desetljeća takva da imam osjećaj da postaje elitizam. Propitkivanjem i filozofskim diskursom ona postaje sve manje bliska prosječnom čovjeku, a s druge strane imamo strašan deficit kulture i njenog sadržaja. Koliko vaših čitateljica prati/čita neke kulturne sadržaje, članke, idu aktivno na izložbe? Da bi umjetnost bila čovjeku bliska, važna je edukacija. Suvremena umjetnost je često provokativna i nejasna.
Koliko je umjetnost danas važna?
Umjetnost je oduvijek bila važna. Čovjek je od prapovijesnih dana imao potrebu izraziti se. Mislim da danas, kada svi trčimo, jurcamo i grcamo od obveza, trebamo pronaći neko vrijeme za sebe. Mislim da bi se svi trebali okušati u nekom kreativnom radu. Da nemamo umjetnost, kakav bi nam bio život? Praktičan, utilitaran, lišen podražaja.
Šta je za Vas dobra umjetnost?
Umjetnost koja izaziva emocije. Koja veseli, rastužuje, postavlja pitanja, nudi odgovore.
Kako biste opisali svoju umjetnost, kakva ste Vi kao umjetnica, šta Vas inspiriše?
Ljudi kažu da im moja umjetnost odiše magičnim. Ona (umjetnost) je posveta prirodi, njenim bojama, ljepotama. Prirodi koja stvara, raste, buja. Koja obnavlja, opušta… A kao umjetnica? Neka to drugi prosude. Inspiriraju me priroda, daleki svjetovi, želja za istraživanjem.
Koliko su izložbe važne za umjetnike i zašto, posebno s obzirom na to da u digitalnoj eri radove možemo vidjeti i na društvenim mrežama u virtuelnoj galeriji, zašto je važno da posjetilac umjetničko djelo vidi uživo?
Apsolutno su važne. Mislim da je neusporediv doživljaj vidjeti nešto uživo ili virtualno. Virtualno ne daje mogućnost da se djelo promotri izbliza, vidi tekstura, \’\’osjeti\’\’… Mislim da je puno jači i veći doživljaj kada je umjetničko djelo ispred tebe nego na ekranu.