Konferencija u Sarajevu o borbi protiv raka dojke: “Podrška, znanje i prevencija”

Sarajevo je prošlog petka bilo centar važnih razgovora i edukacije o jednoj od najvažnijih zdravstvenih tema – borbi protiv raka dojke. Konferencija pod nazivom „Podrška, znanje i prevencija“, okupila je stručnjake, aktiviste, ali i žene koje su prošle kroz najteže trenutke svoje borbe, s ciljem podizanja svijesti i naglašavanja važnosti prevencije, ranog otkrivanja i pružanja podrške ženama koje se suočavaju s ovom bolešću.

Foto: Muamer Kolar

 

 

Dr. Una Delić, specijalista radiologije i osnivač Centra za dojku dr. Una Delić, na početku je podsjetila da je prevencija ključ u borbi protiv raka dojke. Iako Bosna i Hercegovina još uvijek nema razvijen sistem preventivnih pregleda, ovakvi događaji predstavljaju priliku da se žene motiviraju – da redovno odlaze na preglede.

 

 

„Rak dojke, ako se otkrije na vrijeme, potpuno je izlječiv. I to je poruka koju moramo stalno ponavljati – prevencija može spasiti život“, kazala je dr. Delić, dodajući da je svaka žena odgovorna za svoje zdravlje i da ne smije čekati simptome da bi se javila ljekaru.

 

 

 

O važnosti pravovremenog otkrivanja raka i preventivnih pregleda govorio je i dr. Adnan Zećo, specijalista plastične i rekonstruktivne hirurgije, koji je prikazao mogućnosti rekonstrukcije dojki nakon operacija, pružajući nadu ženama koje prolaze kroz postoperativne faze.

Dr. Faruk Skenderi, specijalista patologije i doktor medicinskih nauka, stručnjak je koji posvećeno istražuje duboku prirodu bolesti. Svojim znanjem i iskustvom doprinosi razumijevanju složenih mehanizama koji stoje iza razvoja bolesti, ističući važnost ovog uvida za unapređenje dijagnostičkih metoda i terapijskih pristupa. Njegov rad ima ključnu ulogu u unapređenju medicinske prakse, omogućavajući bolje i preciznije liječenje pacijenata.

 

 

Jedna od najdirljivijih priča na konferenciji bila je ona Emina Fajić, žene koja je pobijedila rak dojke, a sada dijeli svoju borbu sa svijetom. Otvoreno i hrabro, kroz društvene mreže, ona pruža podršku drugim ženama, podsjećajući ih da nisu same.

„Biti iskren i otvoren o svojoj borbi znači osnažiti druge. Svi se možemo boriti zajedno, a podrška nam daje snagu da izdržimo“, poručila je Emina.

 

 

 

Fizička aktivnost također je imala svoje mjesto na konferenciji. Amar Čejvan, magistar sporta i promoter zdravog života, naglasio je da redovno vježbanje može značajno smanjiti rizik od razvoja raka dojke.

“Tjelovježba nije samo za održavanje forme – ona je i moćan alat u prevenciji mnogih bolesti, uključujući rak dojke”, rekao je Čejvan, pozivajući sve da se aktivno posvete zdravlju svog tijela.

 

 

Ambasadorica udruženja Renesansa, Hana Hadžiavdagić Tabaković, istakla je važnost zajedničke borbe u podizanju svijesti o raku dojke, ističući da svaka žena koja se bori mora imati podršku cijele zajednice.

 

 

„Niko ne bi trebao biti sam u ovoj borbi. Kroz edukaciju, prevenciju i podršku možemo učiniti ogromnu razliku“, rekla je Hana, podvlačeći koliko je važno da žene budu informirane i da imaju priliku za pristup pravoj medicinskoj skrbi.

 

 

Organizatori konferencije su zaključili da ovakvi događaji doprinose jačanju društvene svijesti o raku dojke, a najvažnija poruka koja je proizašla iz svih diskusija je da rana dijagnoza nije samo šansa za izlječenje, već i početak novog života.

 

 

„Rak dojke nije kraj, već izazov koji uz pravu podršku, informacije i hrabrost možemo savladati. Zajedno smo jači“, zaključila je dr. Delić.

 

Ovaj događaj je samo jedan od mnogih koraka ka zdravijoj budućnosti za žene, gdje je prevencija na prvom mjestu, a podrška nezaobilazna.