Admira Salčinović: O, žena vozi taxi! Super!

Dama koja svojom strašću prema automobilima i umjesnim vozačkim sposobnostima ruši sve predrasude za volanom ugostila nas je u Tuzli i podijelila svoju priču s nama. Ova 27-godišnjakinja diplomirana je ekonomistkinja, no na nagovor momka, koji je također taxista, odlučuje naknadno završiti Saobraćajnu školu, smjer – Vozač motornih vozila. Nakon položenog posebnog ispita za taxi vozača, upustila se u “svijet taxiranja”, u kojem je već dvije godine i tri mjeseca

Piše: Indira Delić; foto: Muamer Kolar

Žene se godinama bore s brojnim predrasudama, koje su većinom neopravdane. Muškarci su ti koji smatraju da su pripadnice ljepšeg spola lošije vozačice od njih. Vjeruju da su dame za volanom sklonije izazivanju saobraćajnih nesreća. No, prema nedavnom istraživanju, statistički podaci kažu da muškarci učestvuju u dvostruko više saobraćajnih nesreća u odnosu na žene, dok je vjerovatnost da će žena stradati u saobraćajki 25% niža u odnosu na muškarca.

\"\"

 Saobraćajna škola

Primjeri iz našeg okruženja, također, pokazuju drugačije. Ekipa našeg magazina zaputila se u grad soli, kako bismo upoznali, Admiru Salčinović, damu koja svojom strašću prema automobilima i umjesnim vozačkim sposobnostima ruši sve predrasude prema ženama vozačicama.

Ova 27-godišnja Tuzlanka diplomirana je ekonomistkinja, no na nagovor momka, koji je također taxista, odlučuje naknadno završiti Saobraćajnu školu, smjer – Vozač motornih vozila. Nakon položenog posebnog ispita za taxi vozača, upustila se u “svijet taxiranja”, u kojem je već dvije godine i tri mjeseca.

\"\"

Iako sam imala strah kako ću biti prihvaćena u “muškom poslu”, ipak sam, bez puno razmišljanja, prihvatila prijedlog mog momka, s obzirom na to da sam aktivna vozačica od 18. godine i veoma volim voziti – kazala je Admira i dodala da joj je ovaj posao donio mnoge lijepe stvari poput brojnih putovanja.

Imala sam, također, priliku obići svaki dio naše prelijepe Bosne i Hercegovine, što sigurno, da sam se opredijelila za neki drugi posao, ne bih bila u prilici. Pored toga, s nekim mušterijama ostvarila sam iskrena prijateljstva.

\"\"

 Kultura u saobraćaju

Admira je jedina dama u Tuzli koja upravlja taxijem. Iako gaji veliku ljubav prema ovom poslu, ističe da nije nimalo lagan, te da je potrebno dosta truda i odricanja, kako biste bili uspješni.

– Posao taxiste je i fizički i psihički izuzetno težak, iz razloga što sam ponekad  i više od 12 sati u sjedećem položaju. Vozim po svim vremenskim uslovima. Mislim da je najteže u gradskoj  gužvi, kada morate biti veoma koncentrirani na vožnju, jer je kultura u saobraćaju loša. U isto vrijeme  morate razgovarati s putnicima i uvijek biti dobro raspoloženi (bar sam ja uvijek nasmijana i ljubazna) – istakla je taxistkinja i dodala da je na početku nailazila na brojne predrasude i stereotipe.

– Kada sam se tek počela baviti ovim poslom, od strane pojedinih kolega osjetilo  se da im baš i nije drago što se pojavila djevojka na taxiju. Bez obzira na to, ja sam se ponašala korektno i profesionalno. Kada su u pitanju mušterije tu sam nailazila na oduševljenje. Pogotovo mi se obraduju djevojke, žene i starije osobe. Uglavnom su to komentari poput: „O, žena vozi taxi, super !” Ili da prvi put vide ženu koja vozi taxi, ali da je to za svaku pohvalu.

 Instruktorica vožnje

Admira tvrdi da podjela na muške i ženske poslove ne smije postojati.

Živimo u 21. stoljeću, tako da bi svako trebao raditi posao koji voli i u kojem je dobar. Sretna sam što te predrasude danas ruše mnogi ljudi i ja s njima! S obzirom da imam veliku strast prema vožnji, da nisam taksistkinja, bila bih  instruktorica  vožnje – istakla je Admira.