Foto: www.pexels.com
Za mamu, tatu i ostale ukućane
Lista najvažnijih mjera koje se odnose na njegu tek rođene bebe i brigu o njoj.
- Prije nego što se priđe bebi, operu se ruke sapunom, posuše i potom stavi dezinficijens.
- Prilikom presvlačenja bebe ne bi se trebale koristiti vlažne maramice. Bebe peremo šamponom protiv bakterija. Prvih šest dana beba se kupa u ovakvom šamponu. Ako nakon ovog perioda beba nema nikakve osipe na tijelu, prelazi se na običnu kupku.
- S pomenutim šamponom također i ukućani peru ruke i kupaju se, s tim da niko ne pere lice da ne bi došlo do iritacije kože zbog njegovog antibakterijskog djelovanja. Naravno, s njim se pere i kosa. Razlog zašto antibakterijski šampon trebaju koristiti i ostali članovi porodice je sljedeći: bakterija stafilokok normalni je stanovnik naše kože, može da mutira i pređe u MRSA-u (meticilin-rezistentni Staphylococcus aureus), vrstu zlatnog stafilokoka, što predstavlja ozbiljan problem. Unatoč optimalnim uslovima u kući, ovaj problem se može javiti i ako beba ipak na neki drugi način dođe u kontakt s bakterijom.
- Široko povijanje beba kod nas se praktikuje sve dok se uradi ultrazvuk kukova u prva dva mjeseca. Kada se uradi ultrazvuk kukova, onda će ortoped reći da li ima potrebe za daljim širokim povijanjem ili čak i vježbama. Ako nema, onda će se raditi samo obično previjanje. Sve u dogovoru s pedijatrom i ortopedom!
- Prilikom širokog povijanja preko jednokratne pelene stavlja se platnena pelena koju najprije treba pripremiti. Pelenu dižete polako dok se spoje stranice, potom je spustite na ravnu površinu i izravnate. Kada uzmete dvije trećine pelene, trebate je još dva puta prebaciti na dvije suprotne strane kada ćete dobiti traženu formu. Ova pelena se stavlja preko jednokratne pelene i bebi preko toga oblači bodi.
- Ako je koža uredu, majka presvlači dijete prije svakog obroka. Jede li dijete često – svaki sat, onda je može svako drugo hranjenje presvući. Operite bebu i stavite tanki sloj kreme. Kod ženske djece krema ne smije ući u splovilo.
- Tek poslije presvlačenja beba se hrani. Prije presvlačenja to nije dobro raditi zato što sami čin presvlačenja predstavlja jednu vrsta gimnastike i beba može povratiti. Iako beba može biti i ljuta zbog toga što je gladna, moramo je ipak presvući prije hranjenja.
- Preko noći je poželjno da se beba ne presvlači, jer roditelji nisu radno sposobni kao danju. S druge strane, ako bebu presvlačimo preko noći, rashlađujemo je i razbuđujemo. Tako se posljednje presvlačenje praktikuje prije nego što roditelj krene na spavanje, dok je ponovno uređivanje na redu ujutro. Međutim, treba napomenuti da bebu treba i preko noći presvlačiti ako ima promjena, posebno ako se radi o osjetljivoj djeci i djeci koja imaju iritiranu kožu.
- Dijete je najbolje previjati na radnom stolu. Međutim, ako nemate radni sto, možete to raditi i na običnom stolu na koji ćete staviti deku i preko nje čaršaf. Podloga ne smije biti tvrda! Tu su i daske za previjanje, ali najidealniji je radni sto za bebe čija visina odgovara majci. Na kauču se ne treba beba previjati, jer se kičma savija ružno, a mjesto je to također na koje svako može sjesti zbog čega nije ni higijenski.
- Prije nego što se beba uzme, najprije je treba dodirnuti da ona osjeti da je neko kod nje. Uvijek se istovremeno čuva vratni dio kičme i gornji dio tijela. Beba se treba držati kao da stoji s vama zajedno, bez savijanja, jer se kičma ni kosti nogu ne smiju opterećivati.