Nagrade 27. Sarajevo Film Festivala

Home » Nagrade 27. Sarajevo Film Festivala
OFICIJELNE NAGRADE
 TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM
 
Predsjednica žirija:
Jasna Đuričić (glumica, Srbija)
Članovi žirija:
Mike Cahill (reditelj i scenarist, SAD)
Lili Horvát (rediteljica i scenaristica, Mađarska)
Eva Sangiorgi (umjetnička direktorica Viennalea – Međunarodnog filmskog festivala u Beču, Austrija)
Martin Schweighofer (izvršni direktor u AFC – Austrian Film Commission, Austrija)
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
Njemačka, Austrija
Režija: Sebastian Meise
Producenti: Sabine Moser, Oliver Neumann, Benny Drechsel
Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 € sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA
Milica Tomović, KELTI
Srbija
Novčanu nagradu, u iznosu od 10.000 €, obezbjeđuje Agnes B.
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Flaka Latifi, Era Balaj, Urate Shabani, BRDO NA KOJEM RIČU LAVICE
Kosovo, Francuska
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Georg Friedrich, KONAČNA SLOBODA
Njemačka, Austrija
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM
Žiri:
Cecilia Lidin (savjetnica za film, Danska)
Jean-Pierre Rehm (generalni predstavnik FIDMarseillea – Međunarodnog filmskog festivala, Francuska)
Mila Turajlić (rediteljica, Srbija)
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
PEJZAŽI OTPORA
Srbija, Njemačka, Francuska
Režija: Marta Popivoda
Novčanu nagradu, u iznosu od 3.000 €, obezbjeđuje Vlada Švicarske
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
LOOKING FOR HORSES
Holandija, Francuska, Bosna i Hercegovina
Režija: Stefan Pavlović
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
ISTI SAN
Rumunija
Režija: Vlad Petri
NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
LES ENFANTS TERRIBLES
Turska, Njemačka, Francuska
Režija: Ahmet Necdet Çupu
Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa – dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Kraljevina Nizozemska.
TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM
Žiri:
Stefan Ivančić (reditelj, producent, selektor, Srbija)
Hella Wenders (rediteljica, Njemačka)
Sara Luna Zorić (glumica, Nizozemska)
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI FILM – kvalifikacioni film za nominaciju za nagradu Oscar®
SVE ŠTO DOLAZI
Francuska, Hrvatska
Režija: Mate Ugrin
Novčanu nagradu, u iznosu od 2.500 €, obezbjeđuje Podravka
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
RASELJENI
Kosovo
Režija: Samir Karahoda
TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM
Žiri:
Ivan Bakrač (reditelj, Crna Gora)
Aleksandra Odić (rediteljica, Bosna i Hercegovina)
Zeynep Dilan Süren (rediteljica, Turska)
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
LJETNI PLANOVI
Rumunija
Režija: Alexandru Mironescu
Novčanu nagradu, u iznosu od 1.000 €, obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju
POČASNO SRCE SARAJEVA
Wim Wenders, reditelj, fotograf
Nagrada se dodjeljuje u znak priznanja za izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti
POSEBNA NAGRADA ZA PROMICANJE RODNE RAVNOPRAVNOSTI
Žiri:
Teresa Cavina (festivalska selektorica i kustosica, Italija)
Ognjen Glavonić (reditelj, Srbija)
Lorna Tee (filmska producentica, festivalska kustosica, Malezija, Nizozemska)
LOOKING FOR VENERA
Kosovo
Režija: Norika Sefa
Novčanu nagradu, u iznosu od 7.500 €, obezbjeđuje MASTERCARD®
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
IGRALIŠTE
Belgija
Režija: Laura Wande
SRCA SARAJEVA ZA NAJBOLJE TV SERIJE
Srce Sarajeva – Najbolja dramska serija
PORODICA
Srce Sarajeva – Najbolja komedija
DNEVNIK VELIKOG PERICE
Srce Sarajeva – Najbolji kreator serije
Bojan Vuletić (PORODICA)
Srce Sarajeva – Najbolji glumac u TV seriji
Boris Isaković (PORODICA)
Srce Sarajeva – Najbolja glumica u TV seriji
Jasna Đuričić (GRUPA)
Srce Sarajeva – Zvijezda u usponu
Ivana Zečević (GRUPA)
CINELINK NAGRADE
NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA 2021.
Žiri:
Els Hendrix, predstavnik Eurimagesa
Ada Solomon, Microfilm
Yorgos Tsourgiannis, Horsefly Productions
EURIMAGES CO-PRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
FORGET THE OCEAN, WHY NOT TRY SURFING THESE INSANE RIVER WAVES
Režija: Marko Grba Singh
Srbija
Nagrada u iznosu 20.000 €.
ARTEKINO INTERNATIONAL NAGRADA
LUST
Režija: Ralitza Petrova
Bugarska, Danska
Nagrada u iznosu od 6.000 €.
NAGRADA FILMSKOG CENTRA SRBIJE
VANJA
Režija: Aleksandra Odić
Njemačka
Nagrada u iznosu 10.000 €.
NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE
HESITATION WOUND
Režija: Selman Nacar
Turska, Francuska
Nagrada u iznosu 10.000 €.
POSEBNO PRIZNANJE
LUNATIC
Režija: Igor Šterk
Slovenija
WORK IN PROGRESS NAGRADE
Žiri:
Ava Cahen, Semaine de la Critique
Yohann Comte, Charades
Esra Demirkiran, TRT
Petra Gobel, The Post Republic
Michael Stutz, Berlinale – Berlin International Film Festival
NAGRADA TURSKE NACIONALNE RADIO-TELEVIZIJE
A BALLAD
Režija: Aida Begić
Bosna i Hercegovina
Nagrada u iznosu od 25.000 €.
POST REPUBLIC NAGRADA
THE TASTE OF APPLES IS RED
Režija: Ehab Tarabieh
Izrael, Njemačka
Nagrada u iznosu od 30.000 €
CINELINK IRIDIUM NAGRADA
CITIZEN SAINT
Režija: Tinatin Kajrishvili
Gruzija
Nagrada u iznosu od 20.000 €
CINELINK DRAMA NAGRADE
Žiri: 
Cia Edström, TV Drama Vision – Göteborg Film Festival
Snežana van Houwelingen, This and That
Lucas Schmidt, Studio Zentral
NAGRADA HRVATSKOG AUDIOVIZUALNOG CENTRA
HOOKED
Rumunija
Stimulacija u razvoju projekta u vrijednosti od 15.000 €
TV DRAMA VISION PITCH NAGRADA
JINX
Hrvatska
Projekat će biti prezentiran na TV DRAMA VISION u Göteborgu
PARTNERSKE NAGRADE 27. SARAJEVO FILM FESTIVALA
CICAE NAGRADA
Žiri:
Hristo Hristozov, predstavnik kina Cinema House, Bugarska
Mirona Radu, predstavnica kina Muzeul Țăranului, Rumunija
Hanna Szczepkowska, predstavnica kina Arsenal and Atelier, Njemačka
KONAČNA SLOBODA
Režija: Sebastian Meise
Međunarodna konfederacija umjetničkih kina (CICAE) nagrađuje film u selekciji Takmičarskog programa – igrani film. Nagrađeni film će dobiti posebnu podršku CICAE kada je u pitanju pomoć kod distribucije, prikazivanja filma i dopiranja do publike, putem mreže od 3.000 kina.
CINEUROPA NAGRADA
 
Žiri:
Davide Abbatescianni, novinar i filmski kritičar, Irska
Elma Hašimbegović, direktorica Historijskog muzeja BiH, Bosna i Hercegovina
MJESEC, 66 PITANJA
Režija: Jacqueline Lentzo
Nagradu dodjeljuje Cineuropa portal posvećen europskoj kinematografiji i njenim stvaraocima i to filmu koji, osim što nesporno posjeduje umjetničke kvalitete, također promovira ideje europskog dijaloga i integracije. Vrijednost nagrade iznosi 5.000 €.
NOMINACIJA ZA KANDIDATURU ZA NAGRADU EVROPSKE FILMSKE AKADEMIJE U KATEGORIJI NAJBOLJI KRATKI FILM
Žiri:
Taina Galis, snimateljica i montažerka, Rumunija
Teymur Hajiyev, reditelj, Azerbejdžan
Tin Žanić, reditelj, scenarist, Hrvatska
MOJ UJAK TUDOR
Režija: Olga Lucovnicova
Filmovi iz ove sekcije takmiče se, zajedno s filmovima iz programa Takmičarski program – kratki film, za nominaciju za kandidaturu za nagradu Evropske filmske akademije (EFA), kao i za razmatranje za nominaciju za nagradu Oscar® Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti.
NAGRADE UDRUŽENJA FILMSKIH RADNIKA BIH
NAGRADA IVICA MATIĆ ZA 2019
Članovi komisije: Asja Krsmanović, Nedžad Begović i Alen Drljević
NAGRADA IVICA MATIĆ ZA 2019
Elma Tataragić – scenaristica filmova ŠAVOVI i BOG POSTOJI, NJENO IME JE PETRUNIJA
NAGRADA IVICA MATIĆ ZA 2019
Nermin Hamzagić – reditelj filma PUN MJESEC
NAGRADA IVICA MATIĆ ZA 2019
Nagradu za ukupan doprinos bosanskohercegovačkom filmu komisija dodijeljuje Mustafi Kapidžiću
NAGRADA IVICA MATIĆ ZA 2020
Članovi komisije: Belma Salkunić, Predrag Solomun i Faruk Lončarević
NAGRADA IVICA MATIĆ ZA 2020
Damir Ibrahimović – producent filma QUO VADIS, AIDA?
NAGRADA IVICA MATIĆ ZA 2020
Igor Čamo
NAGRADA IVICA MATIĆ ZA 2020
Nagradu za ukupan doprinos bosanskohercegovačkom filmu komisija dodijeljuje Ratku Orozoviću i Danijalu Šukalu
NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM
 
Žiri:
Nejra Latić Hulusić, rediteljica, BiH
Bojana Vidosavljević, dramaturginja i scenaristica, BiH
Goran Dujaković, reditelj, BiH
NAJBOLJI FILM
BJELKO
Režija: Almir Zoletić
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
ATANASIJA
Režija: Boško Krljaš
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
TOČAK ŽIVOTA / WHEEL OF LIFE
Režija: Tamara Maksimović
TALENTS SARAJEVO PACK & PITCH 2021.
 
Žiri:
Burak Çevik
Jožko Rutar
Jadranka Hrga
Anna Gyimesi
Zen Chadi
CINELINK NAGRADA
IORDANIS THEODOSIADIS
THE HOLY KID
STUDIO CHELIA NAGRADA
SANDRA GJORGIEVA
A TON OF ICE CREAM
DOCU TALENTS FROM THE EAST U SARADNJI SA JI.HLAVA INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVALOM
 
Žiri:
Natalia Arshavskaya
Martichka Bozhilova
Armi Rae Cacanindin
Sergio Fant
Jarmila Outratová
DOCU TALENTS AWARD
FREEDOM SQUARED
Režija: Anastasia Zverkova
Rusija
Nagradu u vrijednosti od 5.000 USD obezbjeđuje Current TV
DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE NAGRADE 2021.
 
Žiri: 
Laurien Ten Houten
Hanka Kastelicová
Catherine Le Clef
Eugen Kelemen
Ulrike Schmidt
Margje de Koning
MOVIES THAT MATTER NAGRADA
NO PLACE FOR YOU IN OUR TOWN
Režija: Nikolay Stefanov
Bugarska
AVANPOST MEDIA NAGRADA
CENT’ANNI
Režija: Maja Doroteja Prelog
Slovenija, Poljska, Italija
Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20.000 €
CAT&DOCS NAGRADA
BOTTLEMEN
Režija: Nemanja Vojinović
Srbija, Slovenija
Nagrada u vrijednosti od 2.000 €
HBO EUROPE NAGRADA
NO PLACE FOR YOU IN OUR TOWN
Režija: Nikolay Stefanov
Bugarska
Nagrada u vrijednosti od 2.000 €
IDFA PROJECT NAGRADA I DOK PREVIEW NAGRADA
BOTTLEMEN
Režija: Nemanja Vojinović
Srbija, Slovenija
Nagrada je učešće i prezentacija na IDFA 2021. i festivalu Dok Leipzig, u DOK Preview selekciji.
Nagrade publike ove godine neće biti dodijeljene iz tehničkih razloga.