Na svečanoj ceremoniji, u okviru 23. SFF-a, sinoć (17.08.) su dodijeljene nagrade “Srce Sarajeva” u Narodnom pozorištu

Najboljim filmom 23. SFF-a proglašen je film “Strašna majka”, gruzijske rediteljice Ane Urushadze.

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM

Žiri:
Michel Franco, reditelj, scenarista, producent (Predsjednik žirija, Meksiko)

Članovi žirija:
Mark Adams, umjetnički direktor EIFF (Velika Britanija)
Goran Bogdan, glumac (Bosna i Hercegovina, Hrvatska)
Fatma Al Remaihi, direktorica Doha Film Instituta (Katar)
Melisa Sözen, glumica (Turska)


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

Strašna majka
Gruzija, Estonija
Režija: Ana Urushadze
Producent: Lasha Khalvashi
Novčana nagrada u iznosu od 16.000 €.


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA

EMANUEL PÂRVU
MEDA ILI NE TAKO SJAJNA STRANA STVARI / MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR
Rumunija
Novčanu nagradu u iznosu od 10.000 € osigurava Agnes B.


SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

glumački ansambl- PRAVCI
Bugarska, Njemačka, Makedonija
Režija: Stephan Komandarev


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU

Ornela Kapetani, BUĐENJE DANA / DITA ZË FILL
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Şerban Pavlu, MEDA ILI NE TAKO SJAJNA STRANA STVARI / MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.

TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM

Žiri:
Igor Drljača, reditelj i scenarista (Bosna i Hercegovina, Kanada)
Milica Tomović, rediteljica (Srbija)
Florian Weghorn, voditelj programa Berlinale Talents (Njemačka)


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

U PLAVETNILO
Hrvatska, Slovenija
Režija: Antoneta Alamat Kusijanović
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €.

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
SOA
Crna Gora
Režija: Dušan Kasalica


SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

COPA-LOCA
Grčka
Režija: Christos Massalas

TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM

Žiri:
Boaz Frankel, reditelj i montažer (Izrael)
Guillaume de Seille, producent (Francuska)
Teona Strugar Mitevska, rediteljica (Makedonija)


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM

ČISTOĆA
Bosna i Hercegovina
Režija: Neven Samardžić
Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

LJUBLJANA-MUNICH 15:27
Slovenija
Režija: Katarina Morano

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM

Žiri:
Claas Danielsenglavni izvršni direktor filmskog fonda “Mitteldeutsche Medienfoerderung GMBH” (MDM) (Njemačka)
Gitte Hansen, zamjenica direktorice filmske kompanije “First Hand Films” zadužena za međunarodnu prodaju i stručne usluge/distribuciju u Švicarskoj (Švicarska)
Želimir Žilnik, reditelj (Srbija)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

GRAD SUNCA/MZIS QALAQ
Gruzija, SAD, Katar, Holandija
Režija: Rati Oneli
Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.


SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA

DJECA/KINDERS
Austrija
Režija: Arash T. Riahi, Arman T. Riahi
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € osigurava Al-Jazeera Balkans.


SPECIJALNO PRIZNANJE

DOM
Hrvatska, Bosna i Hercegovina
Režija: Zdenko Jurilj


HUMAN RIGHTS NAGRADA

MR.GAY SYIRIA
Turska, Francuska, Njemačka
Režija: Ayse Toprak
Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa – dokumentarni film, koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.


POČASNO SRCE SARAJEVA

John Cleese, glumac
Oliver Stone, reditelj

CINELINK NAGRADE

NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA

Žiri koprodukcijskog marketa:
Uldis Dimisevskis, Georges Goldenstern, Behrooz Hashemian, Čedomir Kolar, Annamaria Lodato, Tomi Salkovski i Jani Thiltges.

EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
HALF-SISTER
Režija: Damjan Kozole
Scenaristi: Damjan Kozole, Urša Menart
Producent: Danijel Hočevar
Producentska kuća: Vertigo
Slovenija
– 20.000 €

MACEDONIAN FILM AGENCY CINELINK NAGRADA
HOLY EMY
Režija: Araceli Lemos
Scenaristi: Araceli Lemos, Gulia Caruso
Producenti: Elina Psykou, Giulia Caruso, Konstantinos Vassilaros
Produkcijska kuća: StudioBauhaus Grčka
– 10.000 €


ARTE INTERNATIONAL RELATIONS CINELINK NAGRADA

CAT IN THE WALL
Režija: Mina Mileva, Vesela Kazakova
Scenaristica: Mina Mileva
Producentice: Mina Mileva, Vesela Kazakova
Producentska kuća: Activist38
Bugarska
– 6.000 €

SPECIJALNO PRIZNANJE
THE GREAT TRAM ROBBERY
Režija: Slobodan Šijan
Scenaristi: Slobodan Šijan, Biljana Maksić, Vladimir Mančić
Producent: Marko Paljić
Producentska kuća: Gargantua Films Srbija

MDM EAVE STIPENDIJA
Konstantinos Vassilaros / HOLY EMY

WORK IN PROGRESS NAGRADE

Work In Progress žiri:

Paolo Bertolin, Petra Gobel, Paz Lázaro, Hedi Zardi i Serkan Yildirim.


TRT WORK IN PROGRESS NAGRADA

HONEYLAND
Režija: Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska
Producenti: Ljubo Stefanov, Atanas Georgiev
Producentska kuća: Apollo Media, Trice Films
Makedonija
– 30,000 €

POST REPUBLIC NAGRADA
THE DAY AFTER I’M GONE
Režija: Nimrod Eldar
Producent: Eitan Mansuri
Producentska kuća: Spiro Films Ltd
Izrael
– 50.000 € (u uslugama)

RESTART NAGRADA
WHAT COMES AROUND
Režija: Reem Saleh
Producenti: Reem Saleh, Konstantina Stavrianou
Producentska kuća: Mazameer Productions
Libanon / Egipat / Katar
– 20.000 € (u uslugama)

CINELINK DRAMA NAGRADA


CineLink Drama Award žiri:

Meinolf Zurhorst, Tatjana Andersson i Giacomo Durzi.

FILM CENTER SERBIA CINELINK DRAMA NAGRADA
SVI PANTERI SU PINK
Kreatori: Titus Kreyenberg, Miroslav Mogorović
Scenarist: Dimitrije Vojnov
Režija: TBC
Producenti: Titus Kreyenberg, Miroslav Mogorović
Produkcijska kuća: Unafilm, Art & Popcorn
Njemačka, Srbija
– 10.000 €


SPECIJALNO PRIZNANJE

GLICERIN
Kreatori: Ivan Knežević, Miloš Pušić
Scenaristi: Ivan Knežević, Miloš Pušić
Režija: Miloš Pušić
Producenti: Ivan Knežević, Miloš Pušić
Produkcijska kuća: Altertise
Srbija

THE EUROPEAN DOCUMENTARY NETWORK – TALENT GRANT 

KADA DOĐU SVINJE/WHEN PIGS COME

Režija: Biljana Tutorov

NOMINACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU 2017.

COPA-LOCA

Režija: Christos Massalas

BEST PACK & PITCH AWARD (TALENTS SARAJEVO PACK & PITCH)

Sirin
Senad Šahmanović – poziv na učešće na koprodukcijskom marketu CineLink.
Pinkler
Patricia D'Intino
Usluge postprodukcije zvuka u iznosu od 4.000 Eura (studio Chelia)

NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM

Najbolji film

NADŽIVJETI KORNJAČU
Režija: Katarina Živanović
Fakultet dramskih i filmskih umjetnosti Bijeljina

Specijalna nagrada žirija

ČISTOĆA
Režija: Neven Samardžić
Akademija scenskih umjetnosti Sarajevo

Special Mention

ZIMSKO SUNCE
Režija: Pilar Palomero
Sarajevo Film Academy

Filmoljupci 23. Sarajevo Film Festivala su odlučili – nagradu publike dobio je film:

Igrani film:

ŽABA

Dokumentarni film:

INTERVJU S PUTINOM